ldeloss0001
ldeloss0001 ldeloss0001
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Oranges sell for $5.00 per bag. If there are 10 oranges in each bag, how much is the price per orange?


A $2.00 per orange

B $0.50 per orange

C $0.20 per orange

D $1.50 per orange

Respuesta :

rebeccaannduff rebeccaannduff
  • 04-02-2021

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

10 divided by 5

Answer Link
lacimcadow lacimcadow
  • 04-02-2021
The answer would be A
Answer Link

Otras preguntas

Science help plz! Giving brainlist :D
Order 1,0,2,0.5,0.25,3,0.25 from greatest to least
The process by which people act and react in relation to others is called
Which of the following is not found in cytoplasm? salt vitamins carbohydrates water
What is the mechanical advantage of the lever?
A relay team of 4 swimmers is to be formed from a swim team with 20 member. How many different relay teams are possible?
HELP ASAP!! DUE TOMORROW!! WILL MARK AS BRAINLIEST IF ANSWERED NOW!! Directions: Read each case and write the name of the psychological disorder that is the be
solve system of linear equations by substitution. check your solution. y=3x+4 x+y=8
What is the circumference of the circle if r = 3.5 feet? Use 22 7 for π.
I NEED HELP PLZ because I don't get this at all