nerdygurl42 nerdygurl42
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00. What is the price (in cents) for one pound?

Respuesta :

isatukamara41
isatukamara41 isatukamara41
  • 02-11-2016
If you divide 2.00 divided by 4, your answer will be 0.50.
Answer Link
agaue agaue
  • 14-10-2019

Answer:

Price for one pound  = 50 cents

Step-by-step explanation:

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00.

[tex]\texttt{Price for one pound = }\frac{2}{4}=0.5\$[/tex]

That is price for one pound = 0.5 $

We have 1 dollar = 100 cents

Price for one pound = 0.5 $ = 0.5 x 100 = 50 cents

Price for one pound  = 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

Gray rented a tuxedo for his friend's wedding. It cost him $93 to rent the tuxedo for 3 days. What was the daily rental rate for the tuxedo, in dollars per day?
which is faster mig-31 or mig-29?​
Correct answer please? I can't figure it out
What is the slope of a line that is parallel to y = 5x + 3?
Where is the list of attribute types? O Diagram O Table O Relationship O Glossary
Child Labor and Women’s Suffrage July 22, 1905 Speech by Florence Kelley 1 We have, in this country, two million children under the age of sixteen years who are
Simplify: 5^2 -log5 (5)
What are the tax implications for a public company if it purchases the assets another company? 2. What are the tax implications to public company if it purchase
for each of the follwing situations write down the formula andd determine itf it defines a linear function
Solve for the unknown in the following equation 2/x + 1 = 3/4​