brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

The concentration of a solution can be expressed in (I ) milliliters per minute (2) parts per million (3) grams per Kelvin (4) joules per gram
What is one promise you make when you become a United States citizen?
Which term identifies a type of organic reaction? (1) deposition (3) esterification (2) distillation (4) sublimation
Convert 7.0055 into a mixed number in simplest form?
Find the value of 15.0 Newton in pounds
examples of elastic and inelastic goods... ( at least 20 examples) URGENT..............
When a sample of a gas is heated in a sealed, rigid container from 200. K to 400. K, the pressure exerted by the gas is (1) decreased by a factor of 2. (2) incr
The excitation of an electron on the surface of a photocell required 5.0 x 10 –27 J of energy. Calculate the wavelength of light that was needed to excite the e
Given the balanced equation representing a reaction: 4Al(s) + 3O2(g) ==> Al2O3(s) As the aluminum loses 12 moles of electrons, the oxygen (1) gains 4 moles o
Name one U.S. territory