Kamora0808 Kamora0808
  • 02-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gas costs $1.64 a gallon. Elaine spent $23.78 at a gas station. How many gallons of gas did she buy? (Tell me how you got the answer)

Respuesta :

derrickmpc derrickmpc
  • 02-01-2021

Answer:

if the cost on gas is 1.64 you can divide 23.78 by 1.64 which is 14.5

Step-by-step explanation:

23.78 divided by 1.64 =14.5

Answer Link
dominiquecook92
dominiquecook92 dominiquecook92
  • 05-01-2021

Answer:

14.45

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How is electron movement related to covalent bonding in ammonia, NH3? A) Electrostatic sharing in a sea of electrons around the atoms allows bonds to form. B)
which form of energy is observed when an athlete runs
What is the sum of 15 and it's additive inverse
The perimeter of Jonah's square backyard is 56 meters. What is the area of Jonah's backyard?
What is the harmful impact the use of insecticide has on the environment
Why can bacteria recognize a human gene and then produce a human protein
What 2 numbers multiplied = 108 and added = -72
Solve: 6 yd. 9 ft. 4 in. × 2 =
What is the domain of the relation {(2, 8), (0, 8), (–1, 5), (–1, 3), (–2, 3)}?
All of the earth's life and weather exists within the stratosphere. a. True b. False