heavenrose1525
heavenrose1525 heavenrose1525
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me.? I'm stuck on this last question

Please help me Im stuck on this last question class=

Respuesta :

cj1556931
cj1556931 cj1556931
  • 01-01-2021

Answer:

9-pack of hot dogs for $3.61

Answer Link
jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 01-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

This is a question on the unit price. The better buy is the lower unit price. But that only works if you have 8 people to share the dogs with.

2 dogs cost 0.81

1 dog is 0.81/2 = 0.405 which you should write as 0.41

9 dogs are 3.61

1 dog is 3.61/9 = 0.401 what you (again) should be 0.41

Ever so marginally, you should pick the 2 dogs if there are only 2 people and 9 dogs if you are buying for a baseball team.

Answer Link

Otras preguntas

what is 3 names of an states
The rules governing when a sale is a sale when the product is _____and _____; the buyer can cancel prior to that.
If your good at Spanish please help me out.
Daniel is a piano teacher. He charges the same amount, s, for every teaching session. After 19 sessions, he has earned $1,235. How much does Daniel charge for
The circumference of a circle is 20pi m. find its diameter,in meters
please help.. no links​
X+y=2 x-y=4 solve using elimination
The Bruce family set out 8 0’clock in the morning. They arrived at the old port of Ambertini at 09:05. How long their journey took?pls
1. • Sea power is the key to national greatness. • U.S. missionaries spread Christian principles. The Anglo-Saxon civilization is the best in the world. Sugar p
Solve: 2x^2 -x >15 Show your work.