xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ASAP PLEASE HELP Find DEC Select one: a. 120° b. 95° c. 90° d. 100°
what needs to change about the following argument? the monday after super bowl sunday should be a national holiday. each year, thousands of work hours are lost
WILL MARK AS BRANLIEST IF CORRECT!! Which equation best represents a trend line for the scatter plot? A. y=6/7x+50/7 B. y=−7/6x+55/6 C. y=7/6x+41/6 D. y=−6/
how were the 1920s marked by value conflicts
Describe the imbalance of trade that occurred in the year after 1810
One way in which the gold rush in 1849 and the dust bowl of the 1930s are similar is that the both resulted in
what do we call a group of 3 equal notes played in time frame for two notes of the same value in regular rhythm? A. irregular meter B. triple meter C. duplet
In the figure. d=4 yd, h=6 yd, and H=8 yd. What is the approximate volume of the figure? Use 3.14 to approximate
What was the basic methodology and purpose of sigmund freud's talking cure?
Which of the following is an example of oxymoron? A. From the day he came, Danny has been the most devilish angel I'd ever met. B. Uncle Steve is the size