shopkinlover1208 shopkinlover1208
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

write and evaluate an expression for the problem music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

iydelgadillo iydelgadillo
  • 01-12-2020
120 just multiply 20 times 6
Answer Link
hannah1217
hannah1217 hannah1217
  • 01-12-2020
do 20 x 6, and that will equal 120 :)
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this please​
Six points are put on a segment 23 cm long (including the end points of the segment). This creates 15 different distances between the points, which are, in cm,
A board is 58.42 centimeters long. How long is the board in inches? Use the following conversion: 1 inch is 2.54 centimeters.
Rafe received his first detention because he did what? In Middle school worst years of my life
Let g(x) = x² - 3 and h(x) = 2x + 5. Find g(h(x)).
( solve for y. then find the value of y for each value of x) 4y=5x-8; -2,-1,0
12. When and how did the Renaissance begin?
Equation for this slope
Name the property. 6 + 0 = 6
2+x3, x is 3 x2, x is 12 3x2+y, x is 5 y is 3 10y+x2, x is 6 y is 4