Morgan1245
Morgan1245 Morgan1245
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95? Explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-10-2016
it better to buy 3 pounds  cause if you dont want to spend a lot of money you would buy the cheaper one
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-10-2016
3 pounds for $8.31 because not only is it cheaper but you can buy more packages for less... Meaning if you were to buy 2 of the 3 pound packages than it would come out to about 17  dollars where as if you were to buy 2 of the 5 pound packages it would come out to about 25 dollars...

Answer Link

Otras preguntas

what is a integer number
how to make 7,502 only using hundreds , tens , and ones
Twice a number decreased by 16 is 64.
is 0.75 greater than 0.100?
how many calories is 130. joules?
Explain how the cardiovascular and respiratory systems work together to deliver oxygen to the body.
Just a few hours after the birth of a baby, the mammary glands start producing milk. Which hormone stimulates this event? A.) Prolactin B.) Estrogen C.) Progest
Speciation occurs during the evolutionary development, or phylogeny, of a species. In which of the following situations can speciation occur? When a populat
find the product. y4 · y3
The Empire State Building in New York City is 1,454 feet tall. A model of the building is 24 inches tall. What is the ratio of the height of the model to the he