ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Last weekend Troy spent 3/4 hour doing math problems. He took 3 times as long to finish his science project. Then he spent 1 1/4 hours writing an essay. How muc
What do i do un muy homework that se ya Explain what each oficio te quantitis un te problema means
What literary device does Native American literature recognize the power of? a) Symbolism b) Alliteration c) Irony d) Foreshadowing
B plus the value of 6
Read the excerpt from Robert Yates’s notes from the Constitutional Convention on June 11, 1787. Mr. Wilson was of opinion, and therefore moved, that the mode o
What does the reader learn about the narrator in the first three stanzas? A He is hungry. He drums all the time. He learns how to clap. He has been seized by rh
what is the percent rate of change in the function y=(0.99)^x
What year did Congo declare independence from Belgium? 1959 1960 1961 1962
what is the exponential of 261
Using the formula v=4over3 pie radius cubed solve what is the volume of a sphere with a radius of 39.6m rounded to the nearest tenth of a cubic meter