preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x? Round to the nearest tenth.
what is an expression that describes the relationship between each input and output
Can we use a clinical thermometer to measure the temperature of hot milk? If not why not?
In 1933, COngress repealed Prohibition with the A. Eighteenth AMendment B. Nineteenth Amendment C. Twentieth Amendment D. Twenty-first Amendment
one whole and a half plus one and 8 in simplest form
How Long Does It Take For An Ice Cube To Melt At Room Temperature?
how can conversion of measurements help me solve real world problems
If there is an 80% chance of rain and a 30% chance of wind and rain, what is the probability that it is windy, given that it is rainy? Round your answer to the
Which compounds are electrolytes? (1) C2H5OH and H2SO4 (2) C2H5OH and CH4 (3) KOH and H2SO4 (4) KOH and CH4
A reaction is most likely to occur when reactant particles collide with (1) proper energy, only (2) proper orientation, only (3) both proper energy and proper o