adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

The great Pyramids were A.Tombs for the pharoahs B. Tombs for the priests C.Temples to the gods D. Fortresses
How can I fill do this problem?10x2 tens=_______ones=______
A teacher is choosing 4 students from a class of 30 to represent the class at a science fair. In how many ways can the teacher choose the students?
rebeldes de tejas in english
Express 8.15 as a mixed number.
Which of the substances listed in the table on the first page would heat up more quickly if an equal amount of heat energy were applied to all of the substance
write the name given to a large area of sea or ocean that is partially enclosed and is larger than a bay
what is 5/10+1/5 to this problem please help me
Square root 2 is between 1.4 and 1.5
A chunk of paraffin (wax) has a mass of 50.4 grams and a volume of 57.9 cm3. What is the density of paraffin?