lili9141978 lili9141978
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio is at the grocery store. His favorite mac and cheese costs $1.60 per box. There is a sale: Buy 4 boxes, save $1. How much will the mac and cheese cost if he buys 4 boxes?

Respuesta :

ARTiller97
ARTiller97 ARTiller97
  • 03-10-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

1.60 times 4 equals $6.40 and subtract the dollar off

Answer Link

Otras preguntas

What metric unit should i use to measure the mass of a monkey
The net force acting on a 50 kg crate is 0 N. What is the crate's acceleration
I am a polyhedron. I am a prism. my two bases are hexagon. my two other faces are rectangles.
What is the 50th term of the arithmetic sequence 4, 10, 16, 22, … ? Can someone explain this one?
What is the value of the 8 and 48?
The net force acting on a 50 kg crate is 0 N. What is the crate's acceleration
at what point do scientists classify an area's weather as its climate? 1 year ,5 years ,15 years or 30 years
How many square units are in the greatest area that can be enclosed by a rectangle whose perimeter is 20 units?
How far does Franklin Roosevelt deserve his reputation as one of the greatest US presidents?
What is the 50th term of the arithmetic sequence 4, 10, 16, 22, … ? Can someone explain this one?