keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

HELP! What's the answer?​
What is America's role in the world? 5-7 sentences please :)
Give an example of a solvent you could use to dissolve a lipid?
write the linear function if f(0)=5 and f(2)=35
A local company is concerned about the number of days missed by its employees due to ill ness. A Random Sample of 10 employees is selected. The Number of days a
Which of the following statements is incorrect? 1. The tracheal mucosa consists of pseudostratified ciliated columnar epithelium. 2 .The trachealis muscle and
Can someone help me with this physics equation please I am really in need of help If 120 V is applied to refrigerator with a resistance of 14.0 2, calculate the
What dream do George and lennie share ?
Analisis de la odisea
Should we judge politicians based on their accomplishments or personalities?