ezj3asi2e4 ezj3asi2e4
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

Tyra buys 14 gallons of gas for $35. How could she figure out how much 1 gallon of gas cost

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 11-09-2020

Answer:

The cost of 1 gallon is $2.5

Step-by-step explanation:

Given

Cost of 14 gallons = $35

Required

Determine the cost of 1 gallon

From the given parameters, we have:

[tex]14\ gallons = \$35[/tex]

Divide both sides by 14

[tex]\frac{14\ gallons}{14} = \frac{\$35}{14}[/tex]

[tex]1\ gallon = \frac{\$35}{14}[/tex]

[tex]1\ gallon = \$2.5[/tex]

Hence,

The cost of 1 gallon is $2.5

Answer Link

Otras preguntas

What can be said about voters today more than voters in the past. A) they vote for candidates across both parties. B) they are more conservative. C) they are mo
What the length of a cube having a volume of 1331 ft3
What does the Pledge of Allegiance signify to you?
Your friend posts on social media that she hates social media: is this situational or verbal
Escucha la descripción del restaurante y responde a la siguientes pregunta. Click here for the audio. ¿Qué clase de comida sirve el restaurante? gallega valen
what causes friction
Complete the sentence below Paco ____ enojado A- es B- esta
........................
Dustin is writing a report. In his outline he plans to include examples like this, to support his main points. Which main point is BEST supported by this exampl
Solve the equation. Check your answer. -11=5+8x x=?