cheesepatrol4303 cheesepatrol4303
  • 02-09-2020
  • Business
contestada

which will typically decrease with large number of units produced, fixed costs, total variable costs, fixed cost per unit, varable cost per unit

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 02-09-2020

Answer:

fixed cost per unit,

Explanation:

Fixed cost is cost that does not vary with output. It remains constant regardless of the units of output produced. An example of fixed cost is rent.

fixed cost per unit = fixed cost / output

Let us assume that rent (fixed cost) is $500. When output is 1 unit,  fixed cost per unit = $500 / 1 = $500

when output is 2 units,  fixed cost per unit = $500 / 2 = $250

when output is 10 units ,  fixed cost per unit = $500 / 10 = $50

Answer Link

Otras preguntas

Explain how dna polymerase chooses which nucleotides to put into the new strand. Be specific and detailed in your explanation of how this selection is accomplis
3a = 12 I need to solve the equation and check my solution
Noah gathered information on the home states on the home states of the swimmers on team USA. he organized the data in a table. should he use a bar graph or a do
The angle 01, is located in Quadrant II, and cos(01) = -12/19 What is the value of sin(01)?
PLEASE HELP ME! BRAINLIEST IF RIGHT!
What is the value of x in the solution
Insurance that covers damage to your car from an accident is called:.
-7a - a= Explain please
Inflation, in its most basic form, can be defined as
Which constellation is named after the mythological winged horse?.