SecretUserXx
SecretUserXx SecretUserXx
  • 03-08-2020
  • Mathematics
contestada

four pencils and a ruler cost $1. six pencils and three rulers cost $2.10. find the cost of three pencils and thirteen rulers.​

Respuesta :

Leora03
Leora03 Leora03
  • 07-08-2020

Answer:

$ 5.65

Step-by-step explanation:

let the cost of a pencil and a ruler be $p and $r respectively.

4p +r= 1 -----(1)

6p +3r= 2.10

divide by 3 throughout:

2p +r= 0.70 -----(2)

Q: 3p +13r= ?

(1) -(2):

(4p +r) -(2p +r)= 1 -0.70

4p +r -2p -r= 0.30 (expand)

2p= 0.30 (simplify)

p= 0.30 ÷2 (÷2 on both sides)

p= 0.15

subst. into (1):

4(0.15) +r= 1

r +0.60= 1

r= 1 -0.60

r= 0.40

cost of three pencils and thirteen rulers

= 3p + 13r

= 3(0.15) + 13(0.40)

= 0.45 + 5.20

= $5.65

Answer Link

Otras preguntas

The process by which a cell divides into two daughter cells is called A. cell division. B. metaphase. C. interphase. D. mitosis.
How did The Renaissance pave the way for the Scientific Revolution
tell how you can use repeated reasoning to find multiplication facts.
The __________ nervous system controls body functions that do not require thought.
There are 60 tables in a restaurant, with 25% of them seating 2 people. The tables remaining seat 4 people. How many seats are there in the restaurant?
For how many things can use the same resource at one time
A ballerina wants to improve her leg extension. What type of activity would be the most appropriate to focus on during training to accomplish this goal?
Use the words precedent and cabinet in a sentence about the first Washington presidency
Factor –8x3 – 2x2 – 12x – 3 by grouping. What is the resulting expression?
What is the difference 18-9