waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

Three support beams for a bridge form a pair of complementary angles. Find the measure of each angle.
In what ways did Chute-pa-lu laws differ from white laws? Did the two groups share some beliefs about laws? What was the significance of spirit law," and how di
HELPPP PLEASEEEE I NEED THE ANSER Select the most precise and correct definition of parallel lines from among those that are given. Choose 1 answer: (Choice A)
Do you think a person's crimes should be made public? Yes, in all cases, large and small Only for certain crimes No, not ever I need help!!!!!!!!!! Please help
should our government encourage more foreign workers to seek employment in this country?
Why is it smart to keep you cool when making claim, and how should you go about it?
Convert 0.3185° to minutes and seconds
A speed skater moving to the left across frictionless ice at 8.0 m/s hits a 5.0-m-wide patch of rough ice. She slows steadily, then continues on at 6.0 m/s. Wha
3(x+6)+2x-5=-2(x+1)+10
The six sections of a plot are exposition, point of view, rising action, conflict, climax, and falling action. Group of answer choices True False