kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

Help please ASAP : if Kayla gets 193$ at promotion 37, how much money does she get at promotion 50?​
Pete's Pizza Parlor sells pizzas with two different types of crust (thin and hand-tossed) in three different flavors (cheese, pepperoni, and sausage). Create a
A sewing machine needle moves up and down in simple harmonic motion with an amplitude of 1.27 cm and freuency of 2.55 Hz. (a) what's the maximum speed of the ne
I need Help With This Math Problem.
Piaget’s pendulum task assesses children’s and adolescents’ ability to use ______ to solve a problem with multiple solutions. a. symbolic imagery b. logic c.
Epinephrine is a protein hormone found in many animals. Epinephrine stimulates a signaling pathway that results in the breakdown of glycogen to glucose in the l
I wonder who can tell me the correct answer first....brainliest??? Noooo yall cant do it -_0....you can? SHOW ME! please
Sam is looking to create a box with a square base and wrap it. She needs a volume of 10 cubic feet. Write a function that models the amount , A, of material Sam
Why are the people such as George Washington, John Adams, and Benjamin Franklin known as the "Founding Fathers"
(08.04 MC Find the sum of the geometric sequence 3, 15, 75, 375, ... When there are 8 terms and select the correct answer below.