kenyaherriott kenyaherriott
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Scott paid 19.99 for a 7.98-kg bag of dog food. A few weeks later, he paid 20.38 for an 8.39-kg bag at a different store. What is the unit price for each bag

Respuesta :

fussellk
fussellk fussellk
  • 03-04-2020

Answer:

Store 1:  19.99/7.98 = 2.51

Store 2: 20.38/8.39 = 2.43

Step-by-step explanation:

unit price is per 1 kg...so you will divide

Store 1:  19.99/7.98 = 2.51

Store 2: 20.38/8.39 = 2.43

Answer Link

Otras preguntas

Which was a result of the battle of Plassey?
Please help click on the image below
What is the concentration of 45 mL of a solution containing 9.0 g of KCIO3?
Climate changes can produce various effects in ecosystems. Which of the following is a way that marine ecosystems can be affected by climate warming trends? a.
In the 1830s, what was one argument in favor of the Second National Bank? The bank would serve as a foundation for the new economy. The bank kept the value of
Help Please!parallel and perpendicular lines
How do gene interactions affect gene expression?
what are the products of photosynthesis
The lonely deer was quietly nibbling grass. What type of level of organization would this be?Organism,Population,Community,Ecosystem,Biome?
simplify write in standard form 10a(-6a^2+2a-7)