ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

What are the religious principles in the shang dynasty
The Arctic poppy grows in many places, even among rocks. The flower is made up of four petals formed into a cup-shape. The stems are hairy and 10 to 15 cm high
What was the goal of President Truman’s policy of containment?
how are women portrayed in how do I love thee and she walks in beauty
Economic effects of poor service delivery
Accurately describe a major difference between an essays introduction and its conclusion
Whose case would a city or county court be most likely to hear? a local person accused of murder a resident accused of violating traffic laws a state senator ac
How do you put guarantee in a sentence?
Lisa's recipe for 6 dozen cookies has 3/4 cup of butter and 1 1/2 cups of sugar. How much butter does she need to make only 3 dozen cookies?
Ebonae's fish tank holds 40 gallons. How many quarts does the fish tank hold