swasberg4399 swasberg4399
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​

Respuesta :

kyliedestefanis kyliedestefanis
  • 02-04-2020

Answer:

0.41

Step-by-step explanation:

Answer Link
loramydawn
loramydawn loramydawn
  • 02-04-2020

Answer:A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.  Sorry I couldn't answer it but here is information to figure out.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

2.5 > 2 True or false, why?
What is a closed system?
One demand of the abolition movement, which grew out of the second great awakening, was
How did the silk road affect Europe and Asia
In the labor of the augean stables, heracles uses ________ to accomplish the impossible task. a. help from the gods b. resourcefulness c. trickery d. words
write the equation of a line that is perpendicular to the given line and that passes through the given point. –x 5y = 14; (–5, –2) y = 5x– 27 y = -5x– 27 y = -1
order these numbers from least to greatest. 8.16 , 16320 , 829 , 8.139
Use five complete sentences "The cold equation" by using as I read graphic organizer My question and thoughts as I read: 1.what does the pilot want? 2.Is the p
How did sir Francis basic laws of science should be determined?
what is the value of the discriminant for the quadratic equation –3 = –x2 2x? discriminant = b2 – 4ac –8 4 8 16