Makaylyn Makaylyn
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Michael’s Video charges member $4 to rent each video. If you get a store membership it costs $20 and members only pay $2 to rent a video. For what number of videos is the cost the same? Write and solve an equation

Respuesta :

johngiles0407 johngiles0407
  • 04-03-2020

Answer:6 with no membership 2 with membership

Step-by-step explanation:

4×6=24. 20+(2×2)=24

Answer Link

Otras preguntas

Mrs Garcia traveled 15 km in 1 hour. What was her average velocity in km/s?
What government did the United States want to defeat?
The difference between 3 1/2 and 1 4/5 a 2 4/5 b 2 7/10 c 1 4/5 d 1 7/10
Graph a line that contains the point (4,3) and has a slope 1/2
Where did Jack Frost catch a cold?
The "fossil war" between Cope and Marsh is one of the more bizzare chapters in American science - or science in general. However it says something about the eme
Three consecutive integers have a sum of 84. Find the integers.
t takes 45 minutes for 4 people to paint 5 walls. How many minutes does it take 6 people to paint 4 walls?
.When might you want to use static IP addressing?
How do you know if an experimental result is acceptable or trustworthy? What gives you confidence that your data are trustworthy?