avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

What was an important role of the Parthians in the Silk Road trade?
Mark each statement if it was a factor in the decline of Sumer. A. Nomads invaded Sumerian city-states. B. Salinization of the soil occurred. C. The cultivated
What is the average distance of 384,400,000 in scientific notation?
Ningun estudiante ______ la pregunta
where did the cival war begin a Gettysburg b fort sumter c Appomattox d manassas
by what means did king Leopold 2 of Belgium colonize central Africa
Mark the statement if it correctly describes Alexander 1
what is 9 2/6 - 6 5/6
list the colonies that the signer of the declaration represented
write a number sentence using division to show what fraction represented on a number line is equivalent to three forths