jisellej
jisellej jisellej
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Eliza bought a meal that cost $12.00. She tipped the waiter 25%of that amount . How much was the tip ?

Respuesta :

FyreSA FyreSA
  • 03-03-2020
You want to find 25% of $12. 25% also equals 1/4. 1/4 of 12 (or 12 divided by 4) is $3.

Answer Link

Otras preguntas

can someone answer this for me?
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
what property of water results from the high cohesion between water molecules?
which lists all the integer solutions of the equation x = l21l ? A.21 only B.21 and -21 C.0 and 21 D.-21 only
Imagine a world in which all the elements existed, but they couldn’t form any chemical bonds with each other. What kinds of substances could exist in such a wor
An ellipse has two focal points. One of the focal points is the _____. earth, moon, or Sun
What property does the equation 6x=72 have
Which biome contains many low growing plants that stay close to the ground for warmth? A) tundra B) savanna C) deciduous forest D) tropical rain forest
define organic as used in the phrase organic waste only on the compost bin
Need help with this can you tell me exactly where I’m supposed to place the dot plz and plz get me this answer fast thank you