saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

Which statement explains which function shows a greater rate of change?
can someone help me come up with an introduction for this essay about Hollywood vs Bollywood?
what's the answer for this question 6+12/5
what geographic areas did ancient greece include? while the mountains of greece protected against invaders, what two disadvantages did the mountain pose?
What are the zeros of the polynomial function? f(x)=x^4+2x^3-16x^2-2x+15
Arron just paid $7.40 for a new pair of sunglasses. His father told him that prices were different 10 years ago. Then his grandfather told him that 20 years ago
A misplaced modifier is one that creates awkwardness or confusion because it what
Please help me with fuction problems.
find the equation of a line parallel to the line y=-9x+2 that passes through the point (5,5). GIve the answer in slope form
Imagine that you are creating a blog to argue in favor of the benefits of recycling. Which three statements use an appropriate tone to support your viewpoint? R