kingclash927 kingclash927
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

at the market peanuts cost $0.24 per ounce. how much does a bag of peanuts cost if it weights 1.2 ounces ?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):

$0.24     1.2 oz

--------- * ----------- = $0.288, or, better, $0.29.

 1 oz.          1

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Let the cost be A

Since $0.24 = 1 ounce

$A = 1.2 ounces

Cross multiply

A x 1 = 0.24 x 1.2

A = $0.288

A = $0.29

Therefore, $0.29 will be the cost of a bag of peanut that weighs 1.2ounces

Answer Link

Otras preguntas

How could you interpret the events taking place on a molecular level in the images seen here? A) Kinetic energy decreases from left to right. The fourth state,
How many atoms make up this compound? NaOH A. 1 B. 2 C. 3 D. 4
5y - 10 = -25 A) y = 3 B) y = 7 C) y = -3 D) y = -7
As a result of air pollution in urban areas, more children have ________.
The _______ rate of absorption of carbon dioxide in the oceans is causing them to become more _______. decreasing; acidic decreasing, alkaline decreasing; produ
25% is equivalent to what fraction in simplest form
What are three physical properties of a pencil?
Can someone help me make my introduction better, thank you. “Some people come into our lives and quickly go, while others stay and leave footprints in our heart
how do you solve 2r^2+2r-24=0 using the quadratic formula ?
Write 2.028 as a mixed number and simplyed