Kamalmann743
Kamalmann743 Kamalmann743
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

What is the answer to this question

What is the answer to this question class=

Respuesta :

PollyP52 PollyP52
  • 02-02-2020

Answer:

10 banana and 14 apples.

Step-by-step explanation:

First of all he spends 7*12 = 84p on apples.

Now he has £4.16 left.

416 / 40 = 10 remainder 16, so he buys 10 bananas

Now he has 16p so he buys 2 more apples for 14p . This leaves him with 2p of change.

So he buys 10 bananas and 14 apples.

Answer Link

Otras preguntas

Fluent spanish speakers please!!! How do you say "I watched the travel channel" in spanish?
Find BM please !!!!!!!!!!
GEOMETRY!! FIND THE AREA OF THE REGULAR POLYGON!! BRAINLIEST GIVEN, BOGUS ANSWERS REPORTED
find the inverse of g(x) = 2x^3 +3 Step by step working please I want to learn
One year I had 30 ap environmental science students and the next year I had 50 environmental students, what percentage did the population of apes students grow
Question 2 Which of the following is true of metamorphism? Metamorphism changes only the shape of rocks. Metamorphism changes only the chemi
the polynomial below is a perfect square trinomial of the form a2 - 2ab + b2 4x2 - 12x + 9 ~ True or false?
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Josh ritchey has just been hired as a cost engineer by a large airlines company.​ josh's first idea is to quit giving complimentary​ cocktails, wine, and beer t
You are in charge of planning a barbecue. Hamburger costs $2 per pound and chicken costs $3 per pound. You have $30 to spend, the graph below shows the situatio