Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Match the characteristics to the blood vessels. has a thin endothelial layer carries blood to the heart single walled largest blood vessel in diameter car
Angle DOF and angle GOH are vertical angles. What's the measure of angle DOF if the measure of angle GOH is 58°? A. 122° B. 302° C. 58° D. 32
which term describes a species that has many alternate food sources and that is likely to survive in a changing environment?
School guidelines require that there must be at least 2 chaperones for every 25 students going on a school trip. How many chaperones must there be for 80 studen
What attracted french and England to the north AtlanticA.fishing industyB. native AmericansC. probability for goodD.the glory of conquest
Witch is a shared responsibility between state governments and the federal government?
A person who always changes his order in a restaurant is one who tends to
Six more than the product of 21 and a number
What is the name of the tool to the right that was used to measure the volume of the water and the rock
Formal functional and perceptual are kinds of A.environments. B. Location. C. Movement. D. Regions.