abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

Write the percent as a fraction and as a decimal. 2% _ 4 What is the fraction equivalent?
People were surveyed about the types of pets they own and their housing situation. Each person has only one pet. For people who live in a condo, what is the rel
help will give brainliest​
SECTION A SHORTER TRANSACTIONAL WRITING: DIARY ENTRYAisha is shocked when she must leave school. The risks she takes in the woryshow that she wants more from W.
I NEED HELP PLEASE IT WOULD HELP ME ALOT
A 2-pound bag of broccoli costs $4.48. What is the price per ounce?
6. Which statement describes evolution?
What is value of x need help ASAP if so
Bill used a rain gauge to measure how much rain fell, in centimeters (cm), during a rainfall. (ANYONE WANNA HELP ME?)
Even though Firm A's current ratio exceeds that of Firm B, Firm B's quick ratio might exceed that of A. However, if A's quick ratio exceeds B's, then we can be