chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

Say the word and then break apart the syllables in the word while tapping the circles clock,pretzel,pig
What is the primary cause of surface ocean currents? A. wind B. salinity C. temperature D. the Coriolis effect
Write each fraction as a percent 2 __ 10
a contractor's crew can frame 3 houses in a week. How long will it take them to frame 54 houses if they frame the same number each week?
A geologist finds that the number of fossils in a rock layer had significantly fewer fossils of all types than the layers above and below it. Which Is the best
What was the price elasticity of demand for iPhones in 2007 prior to the price reduction if the percentage change in price was 40%?
You are making a scale drawing of your classroom using the scale 1 inch: 3 feet the floor of your classroom is a rectangle with a length of 21 feet and width of
What is NOT a characteristic of granite, a common intrusive igneous rock?
She changes 672 euros into dollars. how many dollars does she recieve?
what is 5/6 times 2/5