marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

The floats in the parade traveled slowly down Main Street. a. adverb phrase b. adjective phrase
Which sentence contains a misplaced modifier? a. Then she raised her glove in the air and caught the ball. b. Pitching became appealing to her after she watch
How to saturated triglycerides compare to unsaturated triglycerides in how tightly they pack together?based on this information,which of these triglycerides is
What is the ratio for 11:25 in a fraction, decimal, and percent
32 pens to 40 brushes what is the ratio of pens to brushes written as a fraction in simplest form answers
According to Communist rulers in China, religion is _____. an important part of Chinese culture a set of myths to control workers necessary to live a happy life
Who wrote The Republic in ancient Greece?
why would changes and France cause concern in other European countries
Egyptian pyramids were believed to have been constructed by which two groups of people?
Which of these is NOT a function of the nucleus? A. contains DNA B. controls many cell processes C. has hereditary information D. helps modify proteins