officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

A city planner has announced plans to establish a coastal city that will be the main trading port for a region. Knowing how the geographic location of New Orlea
3 medical services offered by school health services
What is 0.675 in its simplest form?
7 less than twice a number k expression
What is 215 rounded to the nearest hundred
Which reform to the American education system began in the early nineteenth century? a. typing classes b. women's colleges c. magnet schools for science d.
What would Shakespeare have meant in using the word prevent?
Nonzero multiples of 12 and 15
Who referred to the domino theory as a reason to support liberation of communist countries?
expanded form for 39,005