ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

|1/6-2| please help?
Can someone show me the workings out to this please
Why did journalists call the Alaska purchase of 1867 “Seward’s Folly”? A) They believed the United States should direct its energies toward Latin America. B) It
How to answer this problem
How do I solve this
Salvation can only be an act of individual works. True False
SHC32-5.2 Demonstrate how reflective practice has led to improved ways of working.
Please help??? a)Points D, E, and F are not in a line. To construct a circle through points D, E, and F, begin by drawing line segments and . Then construct the
How do I solve c squared - c -90=0
PLEASE HELP Which American reformer fought for which cause? Choose ALL answers that are correct william lloyd garrison: abolition horace mann: education sojour