alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best illustrates Siddhartha Gautama’s view toward wealth?
What is the value of x in the equation 0.2(x 1. 0.5x = –0.3(x – 4)?
What happens if Cecil goes any number of feet in one direction and then goes the same number of feet the other direction? Where does he end up? How do you know?
what is the value of x in the equation 4x+8y=40 when y=0.8
the grinding away of rock by another rock particles is called what
What was one major effect of industrialization on American society?
7849 rounded with the 7 underlined
Why Might Increased Anger About Corruption In Government Lead To Less Interest In Government Attempts To Reconstruct The South
When given an algebraic expression involving subtraction, why is it best to rewrite the expression using addition before identifying the terms?
Which is the BEST explanation of Karma according to the Hindu faith? a. the religious duty one has to their fellow religious followers b. one's actions in thi