Seudónimo Seudónimo
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
A beauty salon buys bottles of gel for $4.50 and marks up the price by 40%. For what price do they sell each bottle?
[ $ ]

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 02-10-2019

Answer:

$6.30 each bottle

Step-by-step explanation:

What you do is you take $4.50 and times it by .40

4.50 x .40 = 1.80

1.80 + 4.50 = 6.30

$6.30 each bottle

Answer Link

Otras preguntas

train traveling at 60 mph enters a tunnel that is 5 miles long. The train is one mile long. How many minutes does it take for the whole train to pass through th
2.1.2 Make use of the distance formula to determine the length of PQ​
Determine the range of the fu
Which of the following sentences is correct? 25 OA. My mother warned, "Whoever called Australia had better speak up. OB. My mher said, I hope it wasn't you". OC
2.1.2 Make use of the distance formula to determine the length of PQ​
Answers for question 65 and 66
Tadpole larva develops into adult frog by the process of _________
What is the pattern 16,11,8.5,7.25,?
Reverse pyramid training has the lifter begin with the heaviest weight they can move for
Three forces, F₁, F2 and w, act on point O as shown in the diagram below. 3.1 BO N 3,3 60 0 Define the term resultant of forces. AF₂ 58 N (2) .​