gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

18. Hard skills can be used on almost any job. (3 points) A. True B. False
The typical Shakespearean Sonnet contains how many lines A. 4 B. 10 C.12 D.14
Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the following costs and expenses for the month: Direct materials
Which phrase is the best description of a space probe? A. A telescope that allows you to see the Sun's surface B. A rocket that has a very large amount of thrus
Which of the following employees derives their income from a fee for the items sold? a commission b. piece rate c.salaried d. tip Please select the best answer
What do the factors in the factored form represent?
please make this quick
Throughout the play, "A Window into History: The Mystery of the Cellar Window," Patricia Cole wants to build a playground. How has Patricia’s point of view chan
When you cut a pyramid parallel to the base, meaning side to side, what 2D shape is created by the cross section ? A. A square B. A triangle
True or False: Magnetism is a force that can't be seen; however, the effects of magnetism can be made visible.​