zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Read the passage. Young people drink juice at breakfast and sports drinks after working out. Soda is sold in giant-sized containers, offering more sugar than an
Jim is going to plant lettuce in a rectangular area of his garden. The rectangle is 9 feet long and 8 feet wide. What is the area of this rectangle? 63 sq ft 72
how would this affect the electrostatic force between them?
Im really struggling with this project can someone please help?
Can someone help me solve question 2 and 3?
Unit 15 writing test
The following sentence may or may not need commas. Select the choice that contains correct comma usage. If commas are unnecessary, select "No commas needed." "D
40=x/-4/7 Solve for x:
Describe the reason that accrued expenses often require adjusting entries but not in every situation. g
(I WILL GIVE BRANLIEST, HAS TO BE PERSUASIVE). Write persuasive sentences. Topic: You are trying to persuade your brother to stop eating chocolate.