jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

What is the amount of sales tax charged on the repaired computer at Store A? 1. $72 2. $81 3. $720 4. $810 (I am terrible at math, please help!)
2х + y = 5 Зу = 9 - 6x
Kenji paid $2,279 for a new living room set, including $129 tax. What was the price of the living room set?
Which of the following statements is true about depression? Select one: a. Depression is not very common in the United States. b. Feeling "blue" and depression
Can someone please help me please?
Scale factor of Q and P 1:3
Can someone please help with number 5 and 6.
pls help me fast! (question is in the image)
what do you mean by rehabilitation centre??helpp​
what is (x - 2) ( x - 2) = 0 in standard form