michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

What value of x and y will make the polygon below a parallelogram?
Julie printed out a picture of each of the five members of her favorite band to decorate her bedroom door. Each picture measures 8 inches by 10 inches. Once dec
PLEASE HELP ASAP - instructions: “you and your friends are talking about shopping and clothing. choose the letter of each question that best completes the sente
Kallisto built a rectangular sign that measured 2 and 3/4. The width is 1 and 1/4 shorter than the length. To find the area, multiply the length and width. What
5. How many more more vertices does a rectangular prism have than triangular pyramid?​
This is all I have. I need help on how Nick feels. I’m confused on that part.
Define 1.epiphyllous stamens2.staminode​
helppp please (Will give brainliest)
Explain the importance of putting your data set in order from least to greatest.
Which pair shows equivalent expressions?