bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Which is the most likely way that a governor would raise revenue for a new state education program? A. by getting approval from the state comptroller B. by aski
Who changed Rome from a republic to an empire after the Senate gave him power? A. Nero B. Caesar Augustus C. Diocletian D. Julius Caesar
Which of the following quotes reveals that the experience shown in the image was probably rare after the Civil War? "My husband rents a little piece of land an
Cells are made mostly of what compound?
Two numbers have the sum of 1212 and the difference of 518. What are the two numbers?
Which was the main reason for the problems between Native Americans and the English colonists in North America? A. inability to communicate with each other B. d
approximate square root 250 to the nearest tenth
600 is 5/9 of what number
An increase in investment __________. lowers interest rates increases current consumption expands the productive capacity of the economy leads to inflation
is spelling a subject