john4838 john4838
  • 05-05-2019
  • Mathematics
contestada

Calculate the unit rate for each item. Round to the nearest cent
A box of 4 light bulbs costs $3.79
A bag of 5 oranges costs $2.19.
A package of 12 bars of soap costs $5.25
​

Respuesta :

H1howisthoi H1howisthoi
  • 09-05-2019

Answer:

Box=0.95

Orange bag=0.44

Package=0.44

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount of whatever. For ex. The 3.79/4 because there are 4 boxes.

Answer Link

Otras preguntas

What is the least common denominator for 5/6 and 3/8. 3/4 and 6/7
The function of the eardrum in the middle ear is to
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
what is a high structure part of a church which has 5 letters
how do you write 4540 million in standard form?
you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?
what is a high structure part of a church which has 5 letters
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
how were north american colonies all similar in the 1700s?