madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

OMG I REALLY NEED HELP PLZZZZZZZZZZZZZ In his article, “Innovations that Changed Building Design,” Kuhl used which of the following techniques to organize the w
Which of the following parties has no responsibility for workplace safety in a hospital? A. The government B. Employees O C. Employers O D. Patients SUBM​
Which of the following events from The Call of the Wild supports the theme of man’s desire to dominate? A--Buck’s raging at the Yeehats and chasing them away B-
Which electrons are responsible for the emission of colored lights and how is emission occurring?
Refers to the position and movement of the actors on stage. ​
Question 14 Which one is correct? A)I love playing football. B)I don’t love playing football.
You earn 50,000 per year and the fed tax is 10 percent . Your net income is what?
what is the closest length for AC a: 9 units b: 12 units c: 7 units d: 8 units
Square root of 256 is
A design is said to have visual harmony when the design elements relate in a unified way. O True O False