Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

how can you write 0.45 as fraction and a percentage ,please show work
Who was the Queen of England when Shakespeare first became known as a great playwright? A. Elizabeth I B. Mary Tudor C. Victoria D. Anne Boleyn
In the years preceding World War I A)world tensions declined. B)military expenditures decreased. C)imperialistic ambitions seemed to decline. D)there was a s
What is the primary purpose of the Supremacy Clause?
Mrs.Henderson had 7/12dozen eggs in her refrigerator.Then she used 1/6 dozen eggs to make a cake.What fraction of a dozen is left?
EASY SCALE FACTOR SHOW WORK
if a star is shown ti be 33.11 trillion killometers away , how many light year would that be
In the years preceding World War I A)world tensions declined. B)military expenditures decreased. C)imperialistic ambitions seemed to decline. D)there was a s
How did i travel irf i went from nyc to tren ton a distance of90 miles at45 miles per hour how long did it take
i need help with this question