brodtfamily4
brodtfamily4 brodtfamily4
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Question of the day!

Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a total of $10.45. The apples and peaches cost the same amount per pound. What was the unit rate?

(Please, show work or explain work.) :)

Respuesta :

Human136 Human136
  • 02-11-2018
5x=10.45
÷5 ÷5
x=2.09
Both apples and peaches cost 2.09 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

what does it mean for two planes to intersect each other?
name two new developments in the way Americans work
what is 59424.77 rounded to the nearest square mile
Ralph has a spool with 9.8 meters of wire. How many 0.14 meter pieces of wore can he cut for the spool?
Approximately how long ago did the Neolithic Revolution begin?
Who was Prince Estabrook and what was his contribution to American history?
Why are new scientific models developed? a. to find out whether scientific ideas are correct b. because original models are never accurate c. to make the mod
round 135.91 to the nearest whole number
whats 0.362 in expanded form
explain the differences between the Virginia Plan and the New Jersey plan. how were these differences resolved