justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Sectional differences were increased: A. as the Northeast developed into a strong industrial center B. when invention of the cotton gin made cotton more profita
A way to write numbers by using the digits 0-9 with each having a place value
what can you infer about the density of a substance if a block of that substance float in water
Which of the following is NOT a "reserved right" of Native American people on ceded land according to U.S. treaty? Select the best answer choice. A)Hunting B)Ga
Why does Dr. King compare his letter to a book?
write the general form of equation (x-8)^2 +(y+2)^2 =1
Sectional differences were increased: A. as the Northeast developed into a strong industrial center B. when invention of the cotton gin made cotton more profita
Which is an accurate description of most of the men who attended the Second Continental Congress? A. successful, prominent men with college educations B. com
Charlie’s Car Rentals charges a flat fee of $20 plus $24/day to rent a car. Jerry’s Car Rentals charges $28/day with no flat fee. The system that models this si
what can you infer about the density of a substance if a block of that substance float in water