AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of “patch of traffic?”
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
look at the image for the question?
If you apply the changes below to the absolute value parent function, 1(x) = 1X, what is the equation of the new function? Shift 8 units left. • Shift 3 units d
Solve the system by substitution.
Please help me to solve these questions as soon as possible. Thank you ​
What is the measure of ∠EFG in the triangle shown? options: A) 59° B) 58° C) 56° D) 57°
What is the momentum of a 36.9 N bowling ball with a velocity of 7.56 m/s?
2. Which item is a factor of production & Explain why? a) The food a farmer produces b) The satisfaction a farmer gains from his work c) The tractor a farme
(b) The force, F, between two objects is inversely proportional to the square of the distance, d, between them. The distance between two objects is increased by