corinavarelarmv corinavarelarmv
  • 02-09-2014
  • Mathematics
contestada

tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.50. how many of each item did she buy?

Respuesta :

Finchers Finchers
  • 02-09-2014
5 nail polish and 4 lip gloss

5 x 4.5 =22.5
4 x 7    =28
28+22.5=50.50
Answer Link

Otras preguntas

Why is Comedy an important element in society?​
How is energy associated with food stored? a. potential energy in chemical form b. kinetic energy in chemical form c. potential energy in mechanical form d. kin
If the volume of a cube is27cm2,find its total surface area
8 1/5 + (4 2/5 + 3 3/10)
What are the coordinates of the x-intercepts of the parabola y = x² - 8x + 15? (3, 0) and (5, 0) (3, 0) and (-5, 0) (-3, 0) and (5, 0) (-3, 0) and (-5, 0)
What were three of the challenges or failures faced by the Freedmen’s Bureau? What were three successes
Is 3/12 equivalent to 12/5500
What does More believe to be consistent with the dignity of the king? Utopia/ Speech Before the Spanish Armada Invasion
I need help with 5th grade fractions
What physiological factor that could lead to differences in perception?