vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

What is the area of the parallelogram?
el botones A) ____________ lleva las maletas. la habitación individual B) Uso ___________ para subir a mi piso. la llave C) Antes de (before) ir al hotel, tengo
Can sumone plzhelp..Apply the distributive property to factor out the greatest common factor of all three terms . 9a-18b+21c=
A young boy travels through the woods alone to find an ancient treasure. Along the way, he battles different creatures who tempt him. A forest nymph delights hi
Complete the following analogy. Brain is to body as_____ is to cell.
A pair of eyeglass frames are made of an epoxy plastic (coefficient of linear expansion = 1.30 ✕ 10−4°C−1). At room temperature (20.0°C), the frames have circul
Cognitive-behavioral techniques: a. may substitute for drug treatments in case of severe hypertension. b. can be used without supervision and have no side effec
If f(x) = 6x - 4, what is f(x) when x = 8? оооо
Can someone help out ??
A young boy travels through the woods alone to find an ancient treasure. Along the way, he battles different creatures who tempt him. A forest nymph delights hi