shinhostertracp9q6dv shinhostertracp9q6dv
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

product a is an 8 oz bottle of cough medication that sells $1.36 product B is a 16 ounce bottle of cough medication that cost $3.20 which product has the lower unit price

Respuesta :

4mernewyorker
4mernewyorker 4mernewyorker
  • 03-06-2018
136 divide by 8 = 17 cents per unit (LOWER unit price)

320 divide by 16 = 20 cents per unit
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x and KL if K is between J and L "JK=2x,KL=x+2, and JL =5x-10"
What did Sumerians believe? Choose all answers that are correct. a. The gods resembled animals. b. All forces of nature were alive. c. Nature controlled the
summarize at least three events that happened in the fable the city mouse and the country mouse
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
Which describes the reasons for choosing George Washington to lead the Continental Army? A. author of several books on military tactics; reputation for winnin
Should fitness professionals recommend the total elimination of fat from the diet? A. No, but it's recommended that fat intake be limited to 30 percent of dail
12 letter that has to do with farming
What is the answer to 8x-6(3-2x)
What does Euglena viridis have that helps it orient itself to light? A. sense of smell B. eye spot C. arms D. sonar
The conflict that occurs between an accused person and a tiger can best be described as— A. character vs. another character B. character vs. internalized social