reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Briefly describe the differences between the U.S. and the Soviet Union.
You deposit $1200 in an account. The annual interest rate is 3%. How long will it take you to earn $108 in simple interest?
The buyer for the housewares department purchased 40 blenders which retailed for $200 each. Eight blenders sold at the $200 price. For a special sales event, 32
Drag and drop the numbers into the boxes to create an expression that is equivalent to the given expression. 5(c+6) _c + (_) Numbers (Two required) 5 6 30 36
How do you find the median of a data set when you have an even number of values?
Which is the poorest country in indochina
Describe the process of sowing of maize by a seed drill.
An aqueous solution contains 0.30 M potassium fluoride. One liter of this solution could be converted into a buffer by the addition of:_______. (Assume that t
4. Some nations have been ruled by a form of government known as constitutional monarchy. While a king or queen is the single, sovereign ruler of the country, h
If someone could help me with this, that would be great.